Kuhinja

Kako čistiti kuhinjske elemente da izgledaju kao novi

Kako čistiti kuhinjske elemente da izgledaju kao noviKako čistiti kuhinjske elemente da izgledaju kao novi

Nema sumnje da naše kuhinje trpe mnogo, posebno ako se često koriste. Važno je redovno detaljno čistiti kuhinju, ali možda zanemarujete čišćenje jednog važnog elementa u kuhinji koji verovatno izgleda čistije nego što zaista jeste – vaše kuhinjske elemente.

Koliko često treba čistiti kuhinjske elemente?

Elementi skupljaju prljavštinu, prašinu i masnoću, a to ne uključuje ni masnoće koje se stvaraju prilikom kuvanja. Čišćenje kuhinjskih elemenata može delovati zastrašujuće, ali ne brinite – nastavite čitati kako biste saznali kako obaviti ovaj potreban i transformišući kuhinjski posao.

Čišćenje kuhinjskih elemenata je neophodan, ali ponekad naporan zadatak. Koliko često ćete to morati raditi zavisiće o tome koliko često kuvate u svojoj kuhinji. Ako kuvate svaku noć, razmotrite čišćenje elemenata dva do četiri puta godišnje. Niste baš kuvar u duši? Onda se držite čišćenja jednom godišnje.

Šta će vam biti potrebno?

Spremni ste za čišćenje kuhinjskih elemenata? Evo šta će vam biti potrebno pre nego što počnete.

  • Pero za prašinu
  • Čiste krpe
  • Raspršivač
  • Sudska sapunica
  • Topla voda
  • Soda bikarbona
  • Četka sa mekim čekinjama
  • Četkica za zube

Ispraznite kuhinjske elemente

Pre nego što počnete dubinsko čišćenje elemenata, prvo ih morate isprazniti. Iako možete čistiti elemente dok su stvari u njima, to je daleko nezgrapno i manje temeljno. Stoga je najbolje prvo ih isprazniti pre nego što počnete.

Pružite prašini dobar tretman

Zahvaljujući čestoj (i neurednoj) upotrebi, kuhinje privlače svakovrsnu prljavštinu, uključujući i prašinu. Prašinu treba rešiti pre čišćenja kuhinjskih elemenata kako se ne bi samo razmazala kad počnete ribati.

Da biste obrisali prašinu sa kuhinjskih elemenata, počnite od vrha elemenata sa perom za prašinu i radite se dole. Ne zaboravite obrisati prašinu i s unutrašnje strane elemenata.

Napravite čistač

Napraviti čistač za elemente je lako. Da biste ga napravili, pomešajte nekoliko kapi sudske sapunice sa toplom vodom u raspršivaču. Čistač možete direktno poprskati na obrađene drvene elemente ili one sa sjajnom, vodootpornom završnicom. Za neobrađene ili drvene elemente, prvo nanesite sprej na mikrofiber krpu.

Kako čistiti kuhinjske elemente: Očistite unutrašnjost

Sada je vreme za ozbiljno čišćenje. Poprskajte čistač unutar elemenata i zatim ga obrišite čistom krpom (uz malo truda) kako biste uklonili nagomilanu prljavštinu. Unutrašnjost prebrišite čistom vlažnom krpom nakon tretiranja čistačem. Radite odozgo prema dole i pustite da se unutrašnjost osuši pre nego što zatvorite vrata elemenata i počnete čišćenje spoljašnosti elemenata.

Očistite spoljašnost

Zatim, počnite s čišćenjem spoljašnosti elemenata istom metodom kao i unutrašnjost. Počnite od vrha elemenata – verovatno ima dosta nagomilanog prljavštine ovde, pa se pobrinite da mu posvetite posebnu pažnju. Kada završite sa vrhom, spuštajte se nadole.

Suočite se s masnoćom

Kuvanje na šporetu može stvoriti mnogo ukusnih obroka, ali takođe može ostaviti masnu mrlju na vašim elementima. Da biste se rešili bilo kakvog nagomilanog masti, napravite pastu od 1/4 šolje sode bikarbone i 1/2 šolje vode. Nanesite pastu na bilo koje mesto sa masnoćom i ostavite je pet minuta pre nego pažljivo ribate. Prebrišite tretirano područje čistom, vlažnom krpom.

Joe Hendrickson/gettyimages