? Razmišljam da kupim kožni tepih za dnevni boravak, ali imam dvoje male dece, pa me brine njegovo održavanje. Možete li mi reći nešto više o tome?
U prošlosti, osnovna uloga prostirki bila je da obezbede dobru izolaciju poda, pa se za ovu namenu upotrebljavala koža na kojoj je zadržana i dlaka – krzno. Ovakav način primene kože održan je i danas – svima su nam poznate prostirke od kravlje, jareće ili ovčje kože koje uglavnom imaju nepravilan oblik, “iskrojen” prema životinji sa koje su skinute.
PROČITAJTE I… Koji je usivivač za preporuku za vlasnike kućnih ljubimaca
Ipak, savremeni dizajnerski trendovi nisu zaobišli ni kožne prostirke, pa se one danas mogu naći i u vidu klasičnih tepiha pravilne geometrijske forme. Najčešće se izrađuju kao pačvork tepisi, od kože s različitim dlakama, a vrlo je interesantna i kombinacija kože sa i bez dlake. Kožne prostirke na prvi pogled deluju vrlo zahtevno za održavanje. Međutim, kako koža ima zaštitnu funkciju koja podrazumeva otpornost na različite uticaje, ona dobrim delom zadržava tu osobinu i kada je prerađena.
PROČITAJTE I… Beli enterijeri: Da ili ne?
Zato su podne prostirke od kože veoma otporne na fleke, i potrebno ih je samo redovno usisavati i istresati – kao i svaki drugi tepih. Ukoliko vam se na kožu prospe tečnost, odmah je upijte s površine pamučnom krpom ili sunđerom, ali je nikako ne smete utrljavati. Ako su na tepihu ostali tragovi obojene tečnosti, fleku blago istrljajte vlažnom (ni slučajno mokrom!) krpom, eventualno s dodatkom izuzetno blagog šampona i sapuna. Nakon toga, prostirku odignite od poda i rasprostrite je kako bi se vlaga što pre isušila – u suprotnom, može se skupiti i deformisati. Na isti način uklanjaju se i sve ostale mrlje, a jedino što bi trebalo da vas brine jeste masna fleka – opisani postupak čišćenja možda neće biti delotvoran, te ćete morati angažovati profesionalce.
PIŠITE NAM I VI!
…
Ostatak sadržaja potražite u štampanom izdanju magazina “LISA moj stan”,
ili preuzmite digitalno izdanje preko servisa novinarnica.net