Na prvi pogled, kaktus je prilično neugledan, ali u vreme cvetanja pretvara se u biljku očaravajuće lepote!
Kaktus u domu: Zanosni cvetovi
Ljubiteljima cveća prva asocijacija na kaktus nije bodljikavost, već neobična lepota njegovih cvetova, egzotičnost i sposobnost da se prilagodi raznim vremenskim i klimatskim uslovima – snaga i izdržljivost kaktusa definitivno nisu mit.
Kaktus je biljka koja skladišti vodu u sebi i tako opstaje i u sušnim uslovima. Porodica kaktusa broji nekoliko hiljada različitih vrsta bodljikavih biljaka. Cvetaju jednom godišnje i imaju prelep cvet u čijoj se lepoti uživa tek nekoliko dana. Pojavljuje se kao nagrada za pravilnu brigu i negu preko cele godine. Da bi kaktusi uspevali potrebno je uložiti malo vremena, iako važe za izuzetno otporne biljke koje uspevaju svima i svuda.
Pročitajte i… Nega biljaka: Vrtlartsvo je poput meditacije
Kaktus štiti od bolesti
Ukoliko biljka ne izgleda lepo i zdravo, a na stablu se pojave buđ ili znaci truljenja – to je znak da su kaktus napale štetočine ili gljivična infekcija. Da bi se to izbeglo, korisna je preventivna obrada početkom proleća i u kasnu jesen, uz primenu adekvatnih preparata.
Tajne prezimljavanja kaktusa
Od novembra do marta kaktusi se, u zavisnosti od vrste, drže na temperaturi od 6 do 14 stepeni. Kada noću temperatura padne ispod osam stepeni prestaje se sa zalivanjem. Ovo je jedan od uslova da pojedine vrste kaktusa obrazuju pupoljke i početkom proleća počnu s cvetanjem. Osetljive i kalemljene kaktuse treba držati u praznom akvarijumu, jer je u njima lakše sačuvati vlažnost vazduha i višu temperaturu. Manje saksije, kojima je potrebno mirovanje, možete smestiti u prostor između duplih prozora.
Izvadite ih iz saksije i skratite koren. Držite ih na toplijem mestu dok rez ne zaraste, zatim ih umotajte u novine, ili stare krpe i ostavite da miruju. Ukoliko se tokom zime kaktusi drže na sobnoj temperaturi, neophodno je da se zalivaju jednom mesečno. U tom slučaju kaktuse držite na što svetlijem mestu, što dalje od grejnog tela, jer kada je toplo neće procvetati. Soliterne kaktuse zalivajte obilno krajem septembra, ili početkom oktobra, a zatim ih ostavite da miruju do kraja februara, i to bez zalivanja.
Smesa za kaktus
Zemlja za kaktus mora da bude laka i porozna, da kroz nju dobro prodiru vazduh i voda. Preporučljivo je na dno saksije staviti nekoliko komadića cigle ili crepa, dok drenažni deo treba da zauzima od jedne
trećine do polovine saksije, tako da je na crepiće najbolje nasuti
pesak i malo isitnjenog drvenog uglja.